• 486 112 233
  • 605 965 088
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Po-Pá 07:00-15:30

Článek

Školní e-shop znovu otevřen!

I tento rok pro Vás máme skvělou zprávu. Naše škola má vlastní volnočasovou kolekci oblečení plnou mikin, triček, batohů, čepic a dalších kousků se školním logem. E-shop je znovu otevřen a letos obsahuje mnoho novinek! Nabídku najdete na tomto odkazu: https://www.kraloveskoly.cz/zsoblacna

Objednávání je již spuštěno a bude možné až do 23. února 2025. Poté se všechny zaplacené objednávky naráz vyrobí a budou odeslány k Vám domů.

Letos navíc získáte slevu 100Kč na vybrané produkty označené jako "Dotační program". Stačí vložit slevový kód "S002626" v prvním kroku košíku. Sleva platí 1x na objednávku.


Filmový večer

V pátek 24. ledna se uskutečnila další akce školního parlamentu. Vybrali jsme filmovou klasiku  - Vetřelec z roku 1979. Na akci se přihlásilo více než 30 dětí z 2. stupně. Před promítáním si žáci mohli koupit občerstvení ve školní kavárničce. Po filmu 9 týmů složených ze všech zúčastněných žáků porovnalo své znalosti ve filmovém kvízu. Po velmi vyrovnaném klání zvítězil tým žáků 8. A.
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a doufáme, že si všichni užili zajímavý večer.
(za školní parlament Jana Lhotová)

Řemesla

V úterý 14. ledna se vybraní žáci z 8. a 9. tříd zúčastnili programu na ZŠ Broumovská, který byl věnován řemeslným firmám a OSVČ pod vedením lektora Machala Baláže, díky kterému se žáci dozvěděli praktické informace (např. jak má vypadat faktura, jednání se zákazníkem a prezentace firmy). Na závěr absolvovali naši žáci praktickou ukázku – týmová práce při tvorbě krovu pro zahradní domek, kdy si vyzkoušeli práci s akušroubováky a zkusili si i zatlouct hřebíky. Akci hodnotíme jako velmi povedenou a děkujeme panu řediteli ZŠ Broumovská, panu Martinu Mikušovi, za pozvání!

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Olympiáda v anglickém jazyce

Ve čtvrtek 9. ledna se za hojné účasti konalo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Žáci museli zvládnout náročný poslech, mluvit na vylosované téma, popsat obrázek nebo prokázat komunikační dovednosti při rozhovoru. V kategorii 6. a 7. tříd zvítězil Filip Křivanec, v kategorii 8. a 9. tříd se o vítězství podělili Natálie Podzimková a Stanislav Voldřich.

Děkujeme všem účastníkům a blahopřejeme vítězům!

 


Tříkrálová sbírka

Ve čtvrtek 9. ledna tři králové a jejich průvodci obešli všechny třídy ve škole. Žákům zazpívali, řekli informace o třech králích a poté požádali o finanční příspěvek do sbírky. Vše, co vybrali, věnujeme Centru pro rodiny s dětmi Ferrata v Liberci. 
Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili!
(za školní parlament Jana Lhotová)

Fotografie: zde


Vánoce pro zvířátka

Děkujeme všem žákům a rodičům, kteří přinesli zvířátkům dárky pod stromeček, nebo přispěli finančním dárkem. Zoo tak dostala 1636 Kč a velké množství granulí, dobrůtek, sena a hoblin. Moc si vážíme vaší pomoci!
 
Za kroužek chovatelství Jana Lhotová
 
Fotografie: zde

Vánoční den

V pátek 20. prosince si většina žáků a učitelů na sebe oblékla tričko, svetr, šaty, čepici, nebo jinou součást oblečení s vánočními motivy a společně jsme si užili příjemnou vánoční atmosféru poslední den před prázdninami.
Děkujeme všem, kteří se zapojili!
 
Za školní parlament Jana Lhotová
 
Fotografie: zde

Exkurze Německo

Dne 13. prosince se žáci 7. až 9. tříd zúčastnili exkurze do Německa, která spojila historické i kulturní poznání. Navštívili jsme koncentrační tábor Sachsenhausen, který byl zřízen nacisty v roce 1936. Tento tábor sloužil jako modelový a výcvikový tábor pro jiné tábory a vězněno zde bylo přes 200 000 lidí. Žáci si zde prohlédli expozice věnované obětem nacismu a získali hlubší porozumění dějinám druhé světové války.

Druhou zastávkou byla Postupim, město známé pro své historické paláce a významné mírové dohody po druhé světové válce. Navštívili jsme park Sanssouci a prošli se kolem zámku pruského krále Fridricha II. Poté jsme zavítali na historické vánoční trhy, kde si žáci mohli vychutnat místní dobroty a nasát kouzelnou sváteční atmosféru.

Exkurze byla uskutečněna ve spolupráci s městem Liberec, které na ni poskytlo dotaci v rámci podpory vzdělávání o holocaustu.

M. Kodešová, E. Handšuhová

Fotografie: zde


Obrovský úspěch dívčího florbalu

Ve čtvrtek 12.12. jsme jako vítězové okresního kola pořádali krajské finále ve florbalu dívek 8. – 9. tříd. Turnaj proběhl v Hale míčových sportů (Homecredit Aréna). Soupeřkami byly týmy ze ZŠ Smržovka, ZŠ Česká Lípa a ZŚ Lomnice nad Popelkou. Všechny zápasy byly velmi vyrovnané, plné bojovnosti a nasazení. Dívky z Oblačné daly do zápasů všechnu energii a dovednost a po zásluze i s trochou štěstí turnaj vyhrály.
Dívky z Oblačné se staly nejlepším  florbalovým týmem Libereckého kraje.

Sestava: Kristýna Forštová (7.A)
                Barča Budinová, Barča Horná Nora O´Grady, Emma Fialová, Natka Podzimková, Ela Matošková,
                Nikča Žáčková (9.A)

Mladším dívkám 6.-7. tříd se také velmi dařilo. V okresním finále, kam postoupily z prvního místa, vybojovaly stříbrné medaile.

Sestava: Klárka Pokorná, Barča Vokušová, Alex Rohulánová, Danča Havelková, Linda Hůlková (6.A)
                Verča Herinková, Kristýna Forštová, Maruška Chaloupková, Martina Košátková, Viky Vallnerová,
                Nikča Nováková (7.A)

Gratuluji a děkuji za krásnou reprezentaci školy a sportovní zážitek.

Zdenka Wienerová

Fotografie: zde


Krok k budoucnosti

Dne 12. prosince se třída 8. A zúčastnila inspirativní akce s názvem „Krok k budoucnosti“. Tato akce byla zaměřená na efektivní pomoc při výběru střední školy. Žáci měli možnost dozvědět se mnoho zajímavých informací o různých studijních oborech a jejich uplatnění v praxi. Součástí programu byli také zástupci zaměstnavatelů, kteří vysvětlili možnosti uplatnění absolventů. Žáci mohli vyhrát i ceny, jako například vstupenky do kina. Naše žákyně zde vyhrála vstupenku do kina. Akce pomohla žákům ujasnit si, co by je mohlo bavit a co by chtěli dělat v budoucnu. Věřím, že třídě tato zkušenost pomůže při rozhodování o jejich dalším vzdělávání.

M. Kodešová

Fotografie: zde


Úklid kolem školy s 8. A

Dne 10. prosince se žáci 8. A zapojili do tradičního úklidu okolí školy, který pořádá Školní parlament. Společně uklízeli odpadky, jako papíry, plechovky a PET lahve, ale také uklidili větve a listí. Akce byla nejen užitečná, ale i zábavná – nechyběla koulovačka, do které se zapojili hlavně chlapci. Celou atmosféru zpestřil Vanesčin veselý psík, který všechny rozveselil.

M. Kodešová

Fotografie: zde


 Čertovské skotačení

Ve čtvrtek 5. prosince se na naší škole konalo tradiční Čertovské skotačení. Mikuláš přivítal prvňáčky a druháčky, kteří mu na úvod zazpívali krásnou písničku.

Deváťáci připravili stanoviště se zábavnými úkoly. V komnatách děti prolézaly čertovským labyrintem, shazovaly pekelné kuželky a plnily další úkoly. V jídelně bylo připravené občerstvení a nechyběla ani tělocvična plná pohybu.

Celý večer završila oblíbená stezka odvahy, kterou děti prošly s nadšením a statečností. Velké díky patří deváťákům za skvělou organizaci a všem účastníkům za úžasnou atmosféru. Už teď se těšíme na další ročník!

Fotografie: zde


Výsledky Národního testování 9. tříd

Naše škola se zúčastnila letošního Národního testování 9. tříd a výsledky jsou více než výborné. Testování se zúčastnilo 9 žáků z 9. A, kteří naši školu skvěle reprezentovali. V českém jazyce a matematice patříme mezi 10 % nejúspěšnějších škol v republice. Žáci dosáhli výborných výsledků zejména v oblastech mluvnice, slohu, geometrie a práce s daty

Rovněž test Obecných studijních předpokladů ukázal nadprůměrné výsledky, kdy naši žáci zvládli úkoly nad rámec očekávání. V anglickém jazyce většina žáků dosáhla úrovně A2, což odpovídá podpoře Rámcového vzdělávacího programu, a někteří dokonce úrovně B1. To dokazuje jejich schopnost prakticky používat cizí jazyk a připravenost na další studium

Výsledky ukazují, že žáci efektivně využívají svůj studijní potenciál.

Podrobné analýzy budou předány učitelům k dalšímu zkvalitňování výuky.

M. Kodešová


Projektové učení v muzeu „Ptačí svět“

Ve středu 20.11.2024 se 7. třída zúčastnila programu „Ptačí svět“ v muzeu. Spojili jsme dva předměty – přírodopis a výtvarnou výchovu, žáci pracovali s přírodovědnými atlasy a brožurami, hledali informace o několika zástupcích ptáků, hledali tyto ptáky jako symboly na exponátech v muzeu, pomocí iPadů posílali fotografie na nástěnku v ateliéru, prezentovali své získané vědomosti ostatním a nakonec si nakreslili obrázek ptáka, který je jim nejbližší. Zároveň si prohlédli prostory muzea a objevili co všechno je zde možné vidět.

Alena Routová a Zdenka Wienerová

Fotografie: zde


8.A v Severočeském muzeu

Ve středu 20. listopadu navštívil v rámci hodin dějepisu 8. ročník doprovodný program k výstavě dětských prací zaměřený na dynastii Habsburků na českém trůně. V muzejním ateliéru jsme si prohlédli velmi zdařilé obrázky příslušníků rodu Habsburků a jejich sídel. Díky vzdělávacímu programu pod vedením paní lektorky víme, kdo na nich je a proč. Zároveň jsme zjistili, jak se Habsburkům u nás v Praze, Zákupech či na Konopišti žilo a jak se žilo lidem za jejich vlády. Program byl zaměřený spíše na zajímavosti z jednotlivých historických etap. Na závěr si mohli zájemci vytvořit vlastní řád. Velkou radost jsme měli z pochvaly od paní lektorky, že jsme na závěr výstavy první skupina, které se podařilo jednotlivé představitele habsburského rodu seřadit správně dle časové osy! :)

Eliška Handšuhová & Věra Sutrová

Fotografie: zde


Výtvarná výchova v galerii

V úterý 5. listopadu absolvovali chlapci ze 6.A vzdělávací program s výtvarným workshopem v Oblastní galerii v Liberci. Žáci se seznámili s prostorem bývalých městských lázní a prohlédli si všechny  stálé expozice. Na závěr vytvořili vlastní umělecké dílo pomocí vlny a samolepícího papíru. V galerii se nám všem líbila a rozhodně tu nejsme naposledy!

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Výsledky 1. kola soutěže IT-SLOT

V týdnu od 5. do 12. listopadu se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili prvního kola on-line soutěže IT-SLOT. Úkolem soutěžících bylo správně odpovědět na 25 otázek z oblasti IT v časovém limitu 30 minut. 

Na prvním místě se umístila Kristýna Juricová s 21 body, následoval ji Jonáš Ouhrabka s 20 body, Stanislav Voldřich a Jakub Kalina s 19 body.

Pro postup do národního kola to ale tentokrát nestačilo.

Gratulujeme všem zúčastněným.

Kompletní výsledky jsou k nahlédnutí na nástěnce ve 2. patře.

 

Mgr. Martin Prade


Projekt - simulace zranění

Žáci naší školy se dne 8. 11.  2024 zapojili do projektu "Simulace zranění", který připravili studenti 2. ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické se svými vyučujícími. Tato akce, určená pro žáky 6. a 7. třídy, se konala v tělocvičně naší školy. Během projektu bylo připraveno osm stanovišť, na nichž se naši žáci seznámili s různými oblastmi poskytování první pomoci. Mezi tyto oblasti patřila záchranná služba, základní neodkladná resuscitace, manipulace s cizím tělesem v ráně, ošetření krvácení, zacházení se zlomeninami, ošetření popálenin, obvazová technika, situace spojené s epilepsií a alergiemi. Tato akce poskytla našim žákům praktické zkušenosti v oblasti první pomoci, které jsou velmi důležité v běžném životě.

M. Kodešová

Fotografie: zde


Matematicon 8. A

Dne 22. října 2024, se žáci 8. A zúčastnili vzdělávacího programu Matematicon v iQLANDII. Cílem tohoto programu bylo řešit matematické úlohy za využití exponátů v nové expozici MatematiUm. Díky interaktivním exponátům mohli žáci získat inspiraci a motivaci k řešení úloh způsobem, který ve škole běžně není možný.

Program Matematicon je rozdělen do tří částí. Nejprve proběhl společný úvod, který populární formou ukázal propojení matematiky s dalšími obory, jako je český jazyk, výtvarná výchova či dokonce vaření. Následně se žáci přesunuli do expozice, kde ve dvojicích řešili úlohy z pracovních listů, přičemž měli k dispozici odbornou podporu lektora. Na závěr proběhlo společné vyhodnocení úloh a ukázka správných řešení.

M. Kodešová

Fotografie: zde

 


Matematicon 6.A

V pátek 11. října 2024 třída 6.A navštívila v rámci hodin matematiky zajímavý program- Matematicon v IQ Landii. Žáci se zde pod vedením lektorky rozdělili do skupin, aby řešili celkem šest praktických matematických úloh.

První úkol se zaměřoval na zlomky. Žáci se pomocí dřevěného ovoce učili, jak rozpoznat a zapsat zlomky, které představují části nakrájeného ovoce. Tento úkol byl nejen poučný, ale i zábavný, protože si děti mohly vyzkoušet praktické dovednosti.

Dalším úkolem bylo zkoumání osové souměrnosti písmen. Žáci se snažili zjistit, jak písmena vypadají při pohledu přes skleněný válec, což bylo fascinující a přineslo nové poznatky o symetrii.

Třetí úkol se týkal plochy chodníku složeného z dlažebních kostek. Děti měly za úkol spočítat, kolik dlažebních kostek bude potřeba k vydláždění parkovacího stání. Tento úkol rozvíjel jejich schopnost pracovat s plochou a objemem.

Následoval geoboard, kde si žáci vyzkoušeli pomocí gumiček skládání různých obrazců a počítali jejich obsah. 

Pomocí magnetické stavebnice se pak učili, jak sestavit 3D objekty, což je zavedlo do světa prostorové geometrie.

Posledním praktickým úkolem bylo zjistit hmotnost jednoho šroubu. Žáci měli k dispozici prázdnou sklenici, sklenici s deseti šrouby, která nešla otevřít a váhy. Tento úkol je naučil, jak správně používat váhy a pracovat s hmotností v praktických situacích.

Celá návštěva byla velice úspěšná a žáci si nejen rozšířili své matematické znalosti, ale také si užili spoustu zábavy. Matematicon se tak stal skvělým doplněním výuky matematiky a inspiroval žáky k dalšímu bádání v této oblasti.

M. Tothová

Fotografie: zde


Výtvarná soutěž

Žákyně z třídy 6.A se zúčastnily výtvarné soutěže k Evropskému dni jazyků na téma „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“ s podtitulem "Chutě Evropy". Úkolem bylo nakreslit jídlo typické pro vybranou evropskou zemi, přidat k němu vlajku a zakomponovat několik slov v cizím jazyce.

Žákyně se s úkolem vypořádaly na výbornou. Díla Barbory Vokušové, která namalovala španělské mořské plody a Veroniky Kryvljak, jež vytvořila obraz belgických vaflí, byla porotou oceněna za originalitu a využití neobvyklých materiálů. Obě práce byly zařazeny do výběru nejlepších děl, která budou vystavena do konce roku ve V-Klubu Liberec.

Tato soutěž ukázala kreativitu našich žákyní a jejich schopnost spojit výtvarné umění s jazykovými dovednostmi. Gratulujeme!

M. Tothová

Fotografie: zde


Přírodovědný klokan

Dne 16. 10. 2024  se žáci 8. a 9. tříd  zúčastnili celorepublikové soutěže- Přírodovědný klokan.

V kategorii Kadet (8. – 9. třída) první 3 místa obsadili: Tomáš Fukárek (9.A)- 77 bodů, Jakub Kalina (9.A) - 69 bodů, Oliver Bouma (8.A) – 66 bodů

Gratulujeme!!!

Všem děkujeme za reprezentaci školy.

Michaela Tothová


Puntíkový den

Ve čtvrtek 17. října jsme si připomněli Světový den psoriázy. Většina dětí i učitelů přišla do školy v černém, nebo červeném oblečení a o přestávce jsme vytvořili velké lidské puntíky. Chtěli jsme tak podpořit pacienty s psoriázou neboli lupénkou a ukázat jim, že nejsou se svými starostmi sami.
Děkujeme všem, kteří se do akce zapojili!
 
(za školní parlament Jana Lhotová)
 
 

Bronzové medaile z krajského finále v přespolním běhu

Ve středu 9.října se v jabloneckém lyžařském areálu Břízky konalo krajské finále v přespolním běhu družstev. Náš tým dívek se nominoval z okresního kola, ve kterém suverénně vyhrál. Trať 1,5 km dlouhá byla profilově velice náročná. Soupeřkami byly zkušené dívky ze sportovních škol, běžkyně, triatlonistky, lyžařky……V takto těžké konkurenci se naše dívky vůbec neztratily a společně vybojovaly bronzové medaile. Je to největší úspěch v přespolním běhu družstev vůbec!

Kristýna Forštová (7.A), Barča Budinová, Barča Horná, Ela Matošková, Nora O´Grady (9.A)

GRATULUJEME!

Zdenka Wienerová

Fotografie: zde


Programování - VEX123

V pondělí 14. října si děti z třetí a čtvrtých tříd v rámci kroužku Grafiky a internetu hrály s roboty VEX 123. Ovládání robůtků bylo velmi jednoduché díky tlačítkům, a tak se děti rychle naučily, jak roboty naprogramovat na různé úkoly.
Vytvářely zábavné trasy, závodily a zkoušely, co všechno roboti dokážou. Programování pro ně bylo hrou, která je nadchla.
 
M. Kodešová
 
Fotografie: zde
 

Písmenkování

Ve čtvrtek 10. října proběhla další krásná akce v rámci Patronátu, která opět potvrdila, jak důležité a zábavné je propojení nejstarších a nejmladších žáků naší školy. Odpoledne se deváťáci pustili do připravených úkolů pro své malé kamarády z 1. A a 1. B. Na děti čekalo celkem 15 stanovišť s různými úkoly, které jim deváťáci pečlivě vysvětlovali a pomáhali jim s jejich plněním.

 

Po každém splněném úkolu dostal každý prvňáček písmenko na speciální lísteček. Jakmile prošel všechny úkoly, čekala na něj zasloužená sladká odměna a na závěr také medaile, kterou jsme vytiskli na naší školní 3D tiskárně. Akce se moc povedla a byla o to radostnější, že se jí zúčastnili i rodiče prvňáčků, kteří měli možnost vidět své děti při plnění úkolů a sdílet s nimi jejich nadšení.

 

Už teď se těšíme na další společnou akci.

 

Eva Kučerová, Renáta Pokorná, Martin Prade

 

Fotografie: zde


Festival řemesel

Žáci 7.A se dne 25. 9. 2024 zúčastnili akce "Festival řemesel" na náměstí E. Beneše , která představila rozmanité obory od řemesel až po odborné profese. Kromě tradičních řemesel, jako je truhlářství, čalounictví či zahradnictví, se návštěvníci mohli seznámit i s profesemi z oblasti zemědělství a péče o zvířata. Součástí programu byla také atraktivní módní přehlídka studentů oboru Fashion Design, kteří předvedli své kreativní návrhy. Žáci měli možnost si některé činnosti sami vyzkoušet a poznat význam těchto povolání. Akce ukázala, že řemesla i odborné profese mají stále své nezastupitelné místo.  
 
M. Kodešová
 
Fotografie: zde

EDUCA - Vybereš si profesi?

Dne 9. října 2024 navštívila třída 8. A zajímavou vzdělávací akci v místním muzeu s názvem „Vybereš si profesi?“. Během dvouhodinového programu se žáci seznámili s různými povoláními, která v muzeu pracují, jako jsou entomolog, etnolog, kurátor nebo konzervátor. Nejenže si o těchto profesích poslechli zajímavé informace, ale také měli možnost nahlédnout do muzejního depozitáře a zeptat se kurátorů na detaily jejich práce. Na závěr si žáci sami vyzkoušeli některé činnosti, které ke každodenní práci muzejních pracovníků patří. Akce byla velkým přínosem pro všechny účastníky, kteří se dozvěděli, jak různorodé a zajímavé může být pracovat v muzeu.  
 
M. Kodešová
 
Fotografie: zde

Postup do krajského finále v přespolním běhu

Ve čtvrtek 3.10. se v areálu střelnice v Ruprechticích konalo okresní kolo v přespolním běhu družstev. Naše škole vyslala tým starších dívek i chlapců (8.- 9. třída). Dívky čekaly 2 běžecké okruhy v celkové délce 2 km, chlapci běželi 3 km. Do celkového pořadí týmů jednotlivých škol se započítávala umístění čtyř nejlepších běžkyň a běžců. Výborně si vedly dívky, které v konečném součtu vybojovaly 1. místo a postoupily do krajského finále, které se bude konat již příští středu 9.10. v lyžařském areálu Břízky v Jablonci nad Nisou. Chlapci obsadili konečné 8. místo z 15 zúčastněných škol.
Složení týmu a umístění:
DÍVKY: Barča Budinová  1. místo, Kristýna Forštová 5. místo, Barča Horná 8. místo, Ela Matošková 12. místo, Nora O´Grady 22. místo

CHLAPCI: Matouš Budina 5. místo, Dominik Slad 36. místo, Eliáš Jakoubek 50. místo, Jan Doležal 63. místo, Daniel Váňa 65. místo

Děkuji všem závodnicím a závodníkům za účast, reprezentaci a sportovní odhodlání. Dívkám budeme držet palce v krajském finále.

Zdenka Wienerová

Fotografie: zde


Secesní plakát

Ve čtvrtek 3. října navštívila 9.A v rámci dějepisu Severočeské muzeum. Zde jsme absolvovali vzdělávací program NEJ z NEJ - Secesní plakát Alfonse Muchy. Žáci se seznámili s jedním z nejvýznamnějších děl z expozic muzea. Program zahrnoval medailonek autora, detailní probádání daného díla i zajímavosti o technice litografie v kontextu doby, ve které exponát vznikl. Na závěr jsme propojili dějepis s výtvarnou výchovou a dotvořili Muchovu předlohu „poslední vrstvou tisku“ pomocí zlaté lihové fixy.. Žáci by po absolvování programu měli zvládnout interpretovat umělecká, vizuálně obrazná vyjádření současnosti i minulosti, vycházet při tom ze svých znalostí historických souvislostí i z osobních zkušeností a prožitků. Pro většinu bylo překvapením, že Severočeské muzeum vlastní tak významný exponát, kterým plakát od Alfonse Muchy beze sporu je.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


No Backpack Day

No BackPack Day aneb Den bez školních batohů je aktivita, do které se v poslední době zapojuje řada školáků po celém světě. V tento den si žáci všechny školní pomůcky nosí v něčem jiném, než jsou běžné batohy a tašky. Cílem této akce je připomenout milióny dětí na celém světě, které musí často chodit do školy i kilometry pěšky, nést si knihy a školní potřeby v rukou nebo igelitových taškách, protože si nemohou dovolit aktovku nebo školní batoh. Členové našeho školního parlamentu vysvětlili všem žákům tento cíl v pondělí 30. září a v úterý 1. října většina žáků přišla do školy se zajímavými zavazadly. K vidění byly kufry a kufříky, igelitové pytle, papírové tašky, koše, přepravky na zvířata, pouzdra na hudební nástroje, krabice a dokonce nákupní vozíky.

Děkujeme všem, kteří se zapojili a doufáme, že si všichni užili netradiční školní den,

(za školní parlament Jana Lhotová)


6.A v muzeu

Ve čtvrtek 26. září jsme v rámci hodiny dějepisu navštívili Severočeské muzeum v Liberci, kde jsme si v praxi ověřili pojmy – expozice, depozitář a hmotné prameny (např. nádobí, nástroje a zbraně), se kterými jsme se o hodinách setkali v rámci úvodu do dějepisu. S paní lektorkou jsme během vzdělávacího programu prošli celé muzeum, včetně věže, terasy, rajského dvora a ochozu kolem „kaple“ v prvním patře. Velkým zážitkem byla možnost nahlédnout i do překrásné muzejní knihovny či poslech orchestrionů. Bohužel nám počasí moc nepřálo a pršelo, přesto to byla zajímavá zkušenost i pro žáky, kteří už muzeum někdy navštívili.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Chlapci ze 6.A na výtvarné výchově v muzeu

V úterý 17. září jsme absolvovali vzdělávací program k výstavě Drobné rytecké pochutiny Jana Schindlera s výtvarnou dílnou. Nejprve jsme si prošli výstavu a zjistili, jak různorodé může rytecké umění být. Dozvěděli jsme se, co vše je potřeba k tomu, aby takové dílo vzniklo, a jaký je rozdíl mezi rytím a broušením skla. Nakonec jsme si sami drobnou rytinu pomocí speciálního pera vyzkoušeli. Žáky tato technika nadchla! Z takto ozdobené skleničky měli velkou radost. Stejný program čeká v říjnu i sedmáky.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Patronát

Ve čtvrtek 5. září proběhla tradiční akce Patronát, při které žáci 9. A přivítali naše nejmladší školáky z 1. A a 1. B. Patronát je krásným projektem, který propojuje nejstarší a nejmladší žáky naší školy a pomáhá prvňáčkům s adaptací na nové školní prostředí.

Každý prvňáček dostal na uvítanou od svého deváťáka drobný dáreček. Setkání probíhalo v příjemné atmosféře plné radosti a zvědavosti. Prvňáčci byli nadšení a hrdě ukazovali své nové školní potřeby. Vzájemně se ptali, co je ve škole baví, a zapisovali si, co mají společného.

Tato první společná akce se velmi vydařila a všichni se už těší na další setkání, jako jsou Drakiáda, Písmenkování nebo Čertovské skotačení, která nás v průběhu školního roku nejspíše čekají.

Mgr. Eva Kučerová, Mgr. Renáta Pokorná, Mgr. Martin Prade


Školní parlament na krajském úřadě

V úterý 10. září měli členové našeho školního parlamentu možnost setkat se s panem hejtmanem. Martin Půta jim hodinu trpělivě odpovídal na všechny dotazy, z nichž některé byly dost „na tělo“. Vedle politických záležitostí žáky zajímalo, jaký byl jeho nejoblíbenější předmět ve škole a jakému sportu se v dětství věnoval. Členové školního parlamentu hodnotili tuto diskusi za velmi přínosnou.

Dále jsme si vedle zasedací místnosti a kanceláře pana hejtmana prohlédli i velký sál, v němž  probíhá hlasování krajského zastupitelstva. Rádi jsme využili možnost rozhlédnout se z terasy budovy a projet se slavným výtahem páternoster.  Většina dětí se s ním jela poprvé v životě.

Děkujeme panu hejtmanovi Martinu Půtovi za jeho vzácný čas, který nám věnoval. Stejně tak  jeho paní asistentce Janě Hrnčířové za skvělou organizaci tohoto pro nás nevšedního setkání!

Za školní parlament Eliška Handšuhová

 

Fotografie: zde


Technikiáda

Technikiáda je dovednostně-vzdělávací projekt, který spojuje učení a zábavu ve formě hry. Naše škola měla tu čest se do tohoto projektu zapojit a během letních prázdnin nás skvěle reprezentoval Stanislav Voldřich z 9.A. S radostí oznamujeme, že byl oceněn jako nejúspěšnější řešitel z Libereckého kraje. Zvláštní poděkování patří i jeho mamince, která mu byla velkou oporou při plnění dovednostních úkolů.

Na slavnostním ceremoniálu, který proběhl za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a náměstka hejtmana pro školství Jiřího Čeřovského, byla oceněna i naše škola. Získali jsme prestižní Certifikační pečeť Technikiády jako uznání za náš přínos v rámci tohoto projektu.

V novém školním roce bychom rádi s pomocí Školního parlamentu zvýšili povědomí o Technikiádě mezi učiteli, žáky i rodiči. Tento úkol byl svěřen Matyáši Hůlovi, který se ocenění také osobně zúčastnil a získal certifikát za aktivity ve Školním parlamentu. Školní parlament, jako důležitý komunikační most mezi žáky, školou a širší komunitou, může výrazně přispět k propagaci Technikiády a motivovat další žáky k účasti.

Gratulujeme oceněným a děkujeme všem, kteří se na projektu podíleli!

M. Kodešová

 

Fotografie: zde


Technické muzeum

Ve středu 4. září navštívili chlapci ze 7.A liberecké Technické muzeum. Komentovanou prohlídku získali jako odměnu za účast v soutěži „Namaluj tramvaj“. Věcná drobná odměna pro ně byla vedle krásného zážitku motivací se dalších výtvarných soutěží zúčastnit.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Zahradní slavnost

Úterý 18. 6.  patřilo Zahradní slavnosti, která rodičům a veřejnosti nabídla vystoupení žáků, sladké i slané občerstvení či kávu. nechybělo představení školní ZOO, fotokoutek, malování na obličej, orientační stezka s odměnou a drobné pokusy. 
V rámci zahradní slavnosti také proběhlo rozloučení s deváťáky, kteří tak průchodem balónkovou bránou vykročili na svou další cestu životem. To celé za doprovodu svých prvňáčků, kteří byli pasování na druháky.  
Přejeme tímto deváťákům vytrvalost a cílevědomost v dalším studiu a držíme jim palce, aby si splnili své sny, s kterými opouští tuto školu. 
 
Video: zde

Všesportovní den pro žáky 5.-9. ročníků

V pondělí 3. června se již tradičně konal Všesportovní den pro žáky 6. - 9. tříd. Celá akce je organizována pro naše žáky k jejich svátku Dne dětí. Soutěže probíhají v tělocvičně školy, v parku na Náměstí Českých bratří i na právě rekonstruované liberecké přehradě. Děti jsou rozdělené do 12 týmů a pod vedením svých kapitánů – deváťáků závodí v rozličných disciplínách př. florbal, šplh, duatlon, cyklohlemýžď, stolní tenis, skok přes švihadlo, ringo, petanque, obratnostní fotbal, stolní hry, vědomostní test atd. Seznamují se a spolupracují žáci různých ročníků.

Vítězným týmem letošního ročníku se stali:
Nela Krajčovičová – kapitánka,
Tomáš Musílek, Viky Machalová (9.A),Kuba Kalina (8.A),
Zuzka Doláková, Bogdan Klopot (7.A), Maruška Chaloupková, Otakar Horný (6.A) a Matyáš Polívka (5.A).

Děkujeme deváťákům – kapitánům za vedení svých týmů a kolegům učitelům a asistentům za trpělivost, rozhodování a zapisování výsledků v jednotlivých disciplínách.

Z. Wienerová


Deváťáci v muzeu

Ve dnech 14. a 16. května navštívily obě deváté třídy v rámci hodin dějepisu Severočeské muzeum, kde absolvovaly vzdělávací program NEJ z NEJ - Secesní plakát Alfonse Muchy. Žáci se seznámili s jedním z nejvýznamnějších děl z expozic muzea. Program zahrnoval medailonek autora, detailní probádání daného díla i zajímavosti o technice v kontextu doby, ve které exponát vznikl. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem se secesní plakáty tiskly, seznámili jsme se tedy s technikou litografie. Na závěr jsme propojili dějepis s výtvarnou výchovou a vytvořili vlastní umělecké dílo inspirované Mucha stylem. Účastníci po absolvování programu zvládají interpretovat umělecká, vizuálně obrazná vyjádření současnosti i minulosti, vychází při tom ze svých znalostí historických souvislostí i z osobních zkušeností a prožitků. Pro spoustu z nás bylo překvapením, že Severočeské muzeum tak významný exponát, kterým plakát od Alfonse Muchy beze sporu je, vlastní.

Eliška Handšuhová

Fotografie: zde


Prvňáci a policie

V pátek 17. 5. navštívili žáci z 1. A a 1. B dopravní policisty z Liberce. Děti se seznámily se základními pravidly dopravní výchovy. Po besedě mohly děti nahlédnout do prostor budovy policie a poté se přesunuly ven, kde na ně čekal další program. Velice děkujeme za čas, který nám dopravní policie věnovala. Pro děti bylo neskutečným zážitkem nastoupit do policejního auta, sednout si na policejní motorku či se na chvíli stát členem jejich sboru. Třešničkou celého programu byla ukázka práce policejního psa.

Fotografie: zde


Prvňáci u Kryštofa

„Skvělý den strávený se záchranáři z Liberce“

Takto bychom hodnotili úterý, kdy jsme si mohli prohlédnout prostory letecké záchranky. Měli jsme to štěstí, že vrtulník Kryštof zrovna letěl do akce. Děti proto viděly jeho odlet a následně i přílet a o profesionalitě záchranářů nebyl pochyb. Děti měly možnost nasednout do sanitky, do auta pro lékaře, povozit se na lehátku pro pacienty. Největším zážitkem byl určitě vzlet a přistání vrtulníku, které umocnil zážitek v hangáru. Tam záchranáři dětem nasimulovali let vrtulníku a v sedákách je „pohoupali“. To vše proběhlo formou příběhu o holčičce, které spadla ze skály. 

Program jsme si velice užili. Děkujeme. 

Fotografie: zde


Prodejní vernisáž

Ve čtvrtek 16. května se konala souběžně s bleším trhem prodejní vernisáž. 
Návštěvníci mohli nejen obdivovat nejlepší práce žáků naší školy, ale také bylo možné si některé zakoupit.
Součástí akce byla i dražba.
Získaných 1 200 Kč bude použito na nákup výtvarných potřeb.
Děkujeme všem zúčastněným!
 

Bleší trh

Ve čtvrtek 16. května uspořádal školní parlament a chovatelský kroužek bleší trh. Návštěvníci si mohli koupit za velmi příznivé ceny zajímavé věci a vylosovat si překvapení v tombole. Mohli si také vyrobit placky, nechat si pomalovat obličej a dát si tetování. Žáci 6. třídy měli připravené i různé zábavné úkoly a samozřejmě prohlídku zvířátek ve školní zoo. Ve školní kavárničce bylo k dispozici občerstvení, včetně cukrové vaty. Výtěžek celé akce je 15 544 Kč. Veškeré peníze budou použity na provoz školní zoo. 
Moc děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto skvělém výsledku! Doufáme, že si všichni užili příjemné odpoledne a těšíme se již na příští rok.
(za školní parlament Jana Lhotová)
 
Fotografie: zde
 

Velký úspěch dívčího týmu basketbalistek

Ve čtvrtek 16. května se v hale Kort konalo krajské finále v basketbalu dívek 8. - 9. tříd. Tým z Oblačné se nečekaně nominoval z 2. místa v okresním kole a z finále pod vedením kapitánky Barči Horné bere opět stříbro. Děvčata z Oblačné jsou tedy 2. nejlepším týmem z Libereckého kraje!

Sestava: Barča Horná, Barča Budinová, Emma Fialová, Nora O´Grady, Ela Matošková (8.A),
                Sofie Mazur (9.A)

Gratuluji a děkuji za skvělou reprezentaci školy i na sportovním poli.

Zdenka Wienerová


Projektový den – město Liberec – 6. a 7. května 2024

Žáci druhého stupně se zapojili do dvoudenního projektového dne. Učitelé pro ně připravili šest stanovišť, jejichž společným jmenovatelem bylo město Liberec.

 

  1. stanoviště – Karel Hubáček 100 let – prostřednictvím staveb se žáci seznámili s významným libereckým architektem. Jednu z nich i nakreslili.

 

  1. stanoviště - Nikdo není dokonalý – žáci si vyzkoušeli roli tazatele. V centru Liberce kladli náhodným kolemjdoucím zvídavé otázky o Liberci.

 

 

  1. stanoviště – Pověsti Liberecka – žáci rozvíjeli svou fantazii a tvůrčí schopnosti, které proměnily do podoby nových pověstí, které se vztahují k zeměpisným názvům Liberecka.

 

  1. stanoviště – ESCAPE GAMES – v parku u školy si žáci zahráli únikovou hru s QR kódy. Úkolem bylo poznat podle 6 indicií místo v Liberci. Všichni nakonec úspěšně odhalili dílo Davida Černého Hostina obrů.

 

  1. stanoviště – 120 let ZOO Liberec – žáci se seznámili s historií zoologické zahrady, získali informace o jejích plánech v blízké budoucnosti a projektech. Odhalili svým spolužákům soukromí nejzajímavějších živočichů chovaných v liberecké zoo. Soutěžili o znalce hlasů cizokrajných zvířat. Své vědomosti si na závěr ověřili v aplikaci Kahoot.

 

  1. stanoviště – Je statisticky dokázáno… - po absolvování tohoto stanoviště už všichni žáci vědí, jaká je porodnost v Liberci, jaké jsou průměrné denní teploty v měsíci dubnu, kolik utratí město Liberec za veřejné osvětlení a jak dokreslit Ještěd s  využitím osové souměrnosti. Výstupem tohoto stanoviště byly pracovní listy včetně grafů, tabulek a statistických výpočtů.

 

Zpětnou vazbu o projektových dnech jsme od žáků získali už v průběhu jejich práce. V následujících dnech měli možnost vyjádřit anonymně  své postřehy a názory formou dotazníku.

 

Děkuji všech učitelům za přípravu a realizaci projektových dnů. Stejně tak děkuji žákům za jejich kreativitu, kterou projektové dny obohatili.

 

Pavlína Stuchlíková

 

Fotografie: zde


Anifilm– 6. A

Od  7. do 12. května se v Liberci konal Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů. Organizátoři připravili zajímavý program nejen pro veřejnost, ale i pro školy.

V pátek 10. května si žáci šesté třídy vyzkoušeli, jak náročnou profesí je dabing. V rámci workshopu Dabingové studio České televize si v pětičlenných skupinkách rozdělili role v animovaném filmu Websterovi. Každý žák měl za úkol správně načarovat svou repliku a vložit ji do úst konkrétní postavě. Výsledkem jejich soustředěné práce je krátká ukázka, v níž postavy promlouvají jejich hlasy. Žákům se workshop velmi líbil. Ocenili možnost získat vlastní zkušenost v roli dabérů.

Pavlína Stuchlíková, Martin Prade


Anifilm 2024 – 7. A

Žáci ze 7. třídy se 10. května 2024 účastnili festivalu animovaných filmů "Anifilm". Díky podpoře Nadace PPF se učili vytvářet animace. S lektory zkoumali tajemství animace a rozvíjeli svou kreativitu.

Ukázky z vytvořených animací najdete: zde

M. Kodešová